Pytania i odpowiedzi


  • Czy można spożywać alkohol podczas terapii klindamycyną?

    Spożywanie alkoholu podczas terapii klindamycyną jest niewskazane. Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych leku, takich jak nudności, wymioty czy ból brzucha.


  • Czy można stosować klindamycynę w ciąży oraz w okresie karmienia piersią?

    Stosowanie klindamycyny w ciąży i w okresie karmienia piersią jest możliwe, ale zalecane jest jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla dziecka. Decyzję w tej sprawie zawsze podejmuje lekarz.


  • Jak długo należy stosowac preparaty z klindamycyną?

    Czas stosowania klindamycyny zależy od rodzaju i nasilenia infekcji. Zazwyczaj leczenie trwa od 7 do 14 dni. W przypadku cięższych infekcji leczenie może być dłuższe. Ważne jest, aby nie przerywać terapii wcześniej niż zalecił to lekarz, nawet jeśli objawy choroby już nie występują. Może to bowiem prowadzić do wykształcenia lekooporności.


  • Do jakiej grupy antybiotyków należy klindamycyna?

    Klindamycyna jest antybiotykiem należącym do grupy linkozamidów. Działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo, hamując syntezę białka w komórkach bakterii na etapie translacji.


  • Z czym nie łączyć klindamycyny?

    Klindamycyna, antybiotyk z grupy linkozamidów, nie powinna być łączona z erytromycyną, antybiotykiem makrolidowym, ponieważ oba leki mogą rywalizować o te same miejsca wiązania w organizmie bakterii, co zmniejsza skuteczność terapii i może nasilać działania niepożądane. Nie należy również stosować tego leku razem z preparatami hamującymi przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (np. halogenek pankuronium).
    Podczas stosowania klindamycyny razem z antagonistami witaminy K (np. warfaryna, acenokumarol) należy zachować ostrożność.


  • Czy klindamycyna jest bezpieczna?

    Klindamycyna jest generalnie bezpieczna, ale jak każdy lek, może powodować pewne skutki uboczne, szczególnie kiedy zalecenia w zakresie dawkowania nie są przestrzegane.


  • Na co działa klindamycyna?

    Klindamycyna jest antybiotykiem, który skutecznie zwalcza bakterie takie jak _Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes_ z grupy A, _Streptococcus viridans, Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Actinomycetes spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Propionibacterium, Mycoplasma hominis. _
    Do szczepów opornych należą _Enterococcus spp. (E. faecalis, E. faecium_), _Neisseria spp_. (np. _N. gonorrhoeae, N. meningitidis)_, _Haemophilus spp., Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Proteus spp., Pseudomonas, Salmonella, Shigella i Nocardia. _
    Niektóre szczepy z rodzaju _Clostridium_ mogą być oporne na klindamycynę.


  • Czy można stosować klindamycynę u dzieci?

    Tak, klindamycyna może być stosowana u dzieci, ale zawsze pod ścisłym nadzorem lekarza. Dawkowanie jest zależne od masy ciała dziecka i rodzaju infekcji. Według zaleceń klindamycyna jest przeznaczona dla dzieci powyżej 5 lat.


  • Czy można stosować klindamycynę u osób starszych?

    Tak, klindamycyna może być stosowana u osób starszych, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. W tej grupie pacjentów należy zwrócić szczególną uwagę na stan wątroby i nerek pacjenta.


  • Czy klindamycyna uzależnia?

    Nie, klindamycyna nie powoduje uzależnienia. Jest to antybiotyk z grupy linkozamidów, stosowany do leczenia różnych infekcji bakteryjnych. Nie wpływa na układ nerwowy ani nie indukuje reakcji odpowiadających za uzależnienie.


Zobacz też:

Najnowsze poradniki: